čtvrtek, 09. květen 2024 | Aktuality ZŠ
V pátek 3. 5. vyrazil 3.-5. ročník na exkurzi do Prahy.

Nejeli bez přípravy. Pan učitel s dětmi probíral cestu, kudy půjdou. Dopředu si plánovali, jaké památky navštíví. Na internetu vyhledávali informace a četli si kapitoly ze Starých pověstí českých.

Vyjeli jsme autobusem v 7h od hotelu Grand a za dvě a půl hodiny jsme dorazili na Florenc. Nastoupili jsme na metro a popojeli na stanici Malostranská. Přesedli jsme na tramvaj, která nás dovezla ke stanovišti lanovky.

Kabinou petřínské lanovky č.1 jsme se nechali vyvézt na Petřín. Po svačinové přestávce v petřínském parku jsme navštívili zrcadlové bludiště, vyobrazení boje pražanů se Švédy na Karlově mostě, tzv. dioráma a nasmáli jsme se u pokřivených zrcadel. Odvážnější většina žáků vystoupala na Petřínskou rozhlednu. Odměnou jim byl daleký výhled a dobrý pocit z překonání sebe sama – vystoupali 299 schodů!

Potom jsme prošli Velkou Strahovskou zahradou a kolem ministerstva zahraničí jsme zamířili k Pražskému hradu. Děti se těšily, až se náš Maty vyfotí u „Matyášovy brány“. Chrám sv. Víta, Vojtěcha a Václava jsme obdivovali zvenčí i zevnitř. Navštívili jsme Vladislavský sál a také místnost odkud byla kdysi provedena „defenestrace“. Prošli jsme si Zlatou uličku a prohlédli jsme si věž Daliborku s výstavou mučících nástrojů.

Na Karlově mostě jsme konečně spatřili sochu knížete Bruncvíka se zlatým mečem a věrným lvem, o které pan učitel ve škole vyprávěl. Někteří si sáhli „pro štěstí“ na desku sv. Jana Nepomuckého.

Na Staroměstském náměstí dostaly děti, jimi dlouho očekávaný, rozchod. Určitě se už pochlubili zakoupenými suvenýry ;) Ne všem se podařilo, kvůli velkému zástupu turistů, zahlédnout apoštoly na Orloji.

Potom jsme prošli dolním koncem Václavského náměstí, nasedli jsme opět na metro a popovezli jsme se k hlavnímu nádraží. A protože celou cestu statečně šly, na zpáteční cestě si děti vychutnávaly odpočinek ve třech vlakových kupé.

Všichni se vraceli spokojení, že to celé zvládli. Unavené, ale šťastné děti si v Brně na hlavním nádraží převzali rodiče.

Byl to bezvadný výlet, vlastně jeden velký zážitek. Pokud se exkurze do Prahy bude opakovat, všichni by prý jeli rádi znovu.

Jste statečné děti, máte statečné rodiče a statečného pana učitele.

Anna Maláčová

Fotogalerie zde: https://photos.app.goo.gl/WvmrszTQcPporUnP6